Dlaczego nie każdy papier to papier?

- Dlaczego paragon to nie papier, który wrzucamy do niebieskiego worka?

Paragony to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas segregacji. Niby papier, ale do niebieskiego pojemnika się nie nadaje. Powód? Jest wydrukowany na papierze termicznym, czyli takim, którego nie poddaje się recyklingowi.

I chociaż przywołaliśmy tu tylko paragony, to identycznie postępujemy z potwierdzeniami z terminali płatniczych i bankomatów, biletami z automatów czy tymi drukowanymi przez konduktorów w pociągach, a także biletami z parkometru. Każde z tych potwierdzeń wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane.

- Czym wobec tego jest frakcja papierowa – co tam wrzucamy, a czego nie?

Powyższy przykład z segregacją paragonu pokazuje, że papier papierowi nie równy. W praktyce więc nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się papierem powinno trafić do niebieskiego pojemnika. Jak więc je rozróżnić, żeby prawidłowo segregować?

Bez wahania do pojemnika lub worka na papier możemy wrzucać niezabrudzone: gazety i czasopisma, katalogi i kalendarze (bez okładek z innych tworzyw), zeszyty i książki, papierowe torebki, kartony, tekturę, papier biurowy i pakowy, tekturowe wytłoczki z jajek.

Natomiast nie powinny się tam znaleźć: „kartony” po mleku i napojach, papierowe ręczniki i chusteczki higieniczne, papier faksowy, termiczny (paragony, bilety z automatów), przebitkowy (kalki), lakierowany, powleczony folią (np. większość torebek na prezenty, ale też opakowania po takich produktach spożywczych, jak: budyń, kisiel, proszek do pieczenia, itp.), zdjęcia, papierowe worki po materiałach budowlanych (np. cemencie, kleju) i nawozach, tapety, jednorazowe papierowe naczynia, kubki, pojemniki po żywności „na wynos”.

- A kłopotliwe „papierowe” odpady, tak jak zabrudzony/zatłuszczony karton/papier itd.

Przede wszystkim papier, który wyrzucamy do niebieskiego pojemnika musi być suchy i nie zabrudzony innymi substancjami. Chodzi o to aby nie zanieczyścić w ten sposób całej frakcji zebranej w pojemniku, bo taki papier nie będzie nadawał się do przetworzenia i trafi na składowisko. A praca nasza i naszych sąsiadów pójdzie na marne.

Wskazówki, jak prawidłowo segregować można sprawdzać na stronie i w aplikacji EcoHarmonogram.

Ulotka edukacyjna do pobrania