Jest nowoczesne, łatwe do zapamiętania i niesie ze sobą ekologiczne przesłanie – od lipca Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” ma nowe logo. To początek zmian porządkujących system identyfikacji i komunikacji ZMGK.

Nowe logo Związku nawiązuje do popularnego znaku recyklingu, lecz zamiast trzech charakterystycznego strzałek widnieją na nim 3 zielone, kojarzące się z ekologią liście.Ich liczba nawiązuje do 3 gmin tworzących ZMGK – Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. W środku znaku widzimy błękitną kroplę wody – symbol czystych wód, natury oraz gospodarki wodnej. Związek Międzygminny jest bowiem stuprocentowym udziałowcem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - spółki dostarczającej najwyższej jakości wodę mieszkańcom gmin Chrzanów, Libiąż, Trzebinia.

- Mocno angażujemy się w działania edukacji ekologicznej mieszkańców, wspieramy przedsięwzięcia promujące ekologię i zdrowy tryb życia, byliśmy także fundatorami nagród dla inicjatyw ekologicznych. Do tej pory posiłkowaliśmy się stworzonym w latach 90-tych logotypem, który był problematyczny w użyciu i mało czytelny – podkreśla Przemysław Deda, stojący na czele zarządu ZMGK. - Dziś przedstawiamy nowoczesne i funkcjonalne logo, które symbolizuje pozytywne zmiany, jakie przez kilka ostatnich lat zaszły z Związku, a także odzwierciedla to, jak chcemy się kojarzyć mieszkańcom: pozytywnie, z ekologią i dbaniem o środowisko– dodaje Deda.

W ramach zmian wizerunkowych ZMGK wprowadza także jednolity system identyfikacji wizualnej i ujednolica stosowanie swojej nazwy – od 1 lipca strona Związku dostępna jest pod łatwym do zapamiętania adresem: www.zmgk.chrzanow.pl.Nowe logo pojawi się także na wizytówkach i papierze firmowym, ale wprowadzane będzie stopniowo, po wyczerpaniu dotychczasowych zapasów, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym roku Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” wsparł organizację kilkudziesięciu wydarzeń promujących ekologię i wiedzę na temat właściwej segregacji. Związek uzyskał także dotację na realizację kompleksowego programu „EkoEdukacja: od przedszkola do seniora” w trakcie którego, poza eko-piknikami, organizowane były proekologiczne warsztaty, konkursy i happeningi. Ponadto ZMGK prowadzi aktywne działania promujące ekologię na portalu Facebook.

Warto dodać, że działania edukujące i promujące segregację przynoszą wymierne efekty – z roku na rok poziom segregacji odpadów na terenie trzech gmin systematycznie wzrasta, tylko w ubiegłym roku wyniósł ponad 38%. Dynamicznie rośnie także ilość odpadów dostarczanych do PSZOK i punktów zbiórki w Trzebini i Libiążu – w 2017 mieszkańcy oddali do PSZOK blisko 800 ton m.in. odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych! To ponad 180 ton więcej niż w 2016 roku i aż 760 ton więcej niż w 2013 roku, gdy powstały PSZOK-i.